Prvo malo o vrimenskim (ne)prilikama ovog prolića u Dobranjama. Svi koji su očistili svoje šporete i dimnjake misleći da je gotovo sa sezonom grijanje, privarili su se, jer je u zadnjih desetak dana uz obilne kiše dosta zaladilo za ovo doba godine, toliko da su se temperature spuštale blizu 0 uz jaki osjet ladnoće. Naravno, sve to je ostavilo traga na intradi, tako da je, posebice u polju, slana pobrstila cime kumpira. A izgleda da ovakvom vrimenu još nije kraj jer se i dalje očekuje nestabilno i prohladno vrime s kišom i vitrom.

I šta se radi u Dobranjama po ovakvom vrimenu? Uobičajeni prolitni radovi. Neki još podebljavaju zalihu drva za sljedeću godinu, u pauzama između kišnih razdoblja, ljudi na brzinu okopavaju i zagrću kumpire, sade se i druge kulture.

Posebno je zanimljiv proces navrćanja voćaka. Pa na primjer kažu da je drvo rašeljke odlično za navrćanje trišnje. Postupak je takav da se rascipi grana rašeljke i u rascip se stavi mala grančica trišnje, tzv. mladikovina (izdanak trišnje koji je narastao ovog prolića koji na sebi ima pokoji pup). Važno je da se mladikovina postavi u rascip točno uz rub da se kore dodiruju. Zatim se sve zamota trakom i zaštiti smjesom voska. Nakon par tjedana, ako je sve napravljeno kako triba, navrnuta trišnja propupa i prolista. Evo 2 slike koje prikazuju uspješan proces.

A za kišnih dana u proliće, jedna od lipih razbibriga je otić u spuže po dobranjskim brdima i guštat u lipoti i mirisima prekrasne prirode. Naravno, kad se donese ulov u selo onda je rasprava koliko je ko sakupio, pa i tu zna bit lovačkih priča, “ja skupio 150 komada; samo? ja najmanje 250!”

Radovi na cesti prema Tijarici su u punom jeku, raskopan je dio ceste od gomile kod Landekovca prema kapeli sv. Nikole.

Još nema komentara

Odgovori

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena (*).