Jabuka

Ima jedna jabuka u Ćavara — ne bilo kakva, za nas je u to vrime bila prava kraljica svih stabala. Krošnja joj se širila nad nama kao zeleni krov djetinjstva, a deblo je pod rukom bilo hrapavo i živo, kao da još uvik pamti svaku ruku koja ju je ikada dodirnila.

Za nas, dicu iz sela, ta jabuka nije bila samo drvo. Bila je naše skrovište, naša tvrđava, brod koji plovi dalekim oceanima, pa čak i naš dvorac iz bajki. U njezinim granama živile su naše priče, naše tajne, naša najglasnija smijanja i najtiše tuge. Bilo je samo dovoljno reći “Ajmo na jabuku” i to se nikad nije odbijalo.

Najveći izazov na jabuci su bile genge — šest ili sedam odabranih grana s kojih smo se mogli zaljuljat (zagengat) i skočit na livadu. Prva genga bila je najbliža zemlji, sigurna i dostupna svima, kao stvorena za najmanje među nama i služila je za inicijaciju svih onih koji su nam se tili pridružiti. A zadnja je bila najviša, toliko visoka da si morao skupiti svu hrabrost da je dosegneš. Po gengama se mjerila hrabrost: tko se usudio zaljuljati na višim gengama i skočiti na livadu, bio je junak dana. Svi smo krišom trenirali, sanjali o tom skoku, planirali trenutak kad ćemo i sami “osvojit” najvišu granu. Svaki skok je bio mala pobjeda nad strahom, a svako genganje visoko među granama osjećaj slobode koji se ne zaboravlja.

Penjanje, ljuljanje i skakanje razvijali su u nama snagu, ravnotežu i spretnost, i to na način koji nismo ni primjećivali. Drvo nas je učilo kako procijeniti visinu, kako virovati vlastitim rukama i nogama, kako pasti i ponovno se popeti. Svaki uzlet na granu bio je vježba hrabrosti, a svako spuštanje vježba opreza i snalažljivosti. Na toj jabuci rasle su, zajedno s nama, i naše motoričke vještine, čvrste poput njenih grana.

Plodovi te jabuke ritko bi doživili zrelost. Čim bi jabuke zadobile prvu zelenu boju i koliku-toliku veličinu, brali bismo ih nestrpljivo — tvrde, kiselkaste, još nedovoljno zrele, tukli bi ih o stablo da smekšaju – i jili ih pod krošnjom, brišući lipljive ruke o majice i smijući se do suza.

Svatko od nas je imao svoje misto na toj jabuci. Jedni su sidili u širokim račvama grana, drugi na skrivenim mjestima di su listovi stvarali guste zavjese. Bilo je mista toliko duboko u zelenilu da si moga nestat cili sat, a da te niko ne pronađe. Ponekad bi dani bili tako dugi i lini da bismo samo ležali na granama, ljuljajući se lagano, slušali zrikavce, gledali oblake koji su putovali nebom i pričali priče koje smo izmišljali na licu mjesta — o skrivenim blagima, o zmajevima koji spavaju ispod korijena naše jabuke, o tajnim prolazima u druge svitove.

Kad bi došlo vrime za ručak, majke bi nas zvale kući, vičući naše ime preko livada i puteljaka, “ukajući” glasno i strpljivo. A mi bismo im, jednako tako “ukajući”, tužno odgovarali s krošnje, nezadovoljni što moramo napustiti svoje kraljevstvo, makar i nakratko. A kad bi roditeljskom strpljenju došao kraj, uslid našeg odgađanja dolaska, začulo bi se “Poznat ćeš kad dođeš”. To bi bio znak za žurno udaljavanje od jabuke i brže-bolje kući.

Danas još samo deblo čuva tragove svih naših dičjih dana. Stablo je starije, naše genge su posičene i udarile su nove mladice, kao da čekaju nove generacije… Al nema nas…. Ipak, kad god prođem pokraj nje, kao da i u njezinoj novoj krošnji još uvik šapuću naši smijovi i naši snovi.

Danas dica više ne traže grane da im budu genge, ni krošnje da im budu skrovišta. Njihova hrabrost više se ne miri skokom s visine, već brzinom prstiju po ekranima. Umisto oguljenih koljena i prašnjavih dlanova, danas su tu svitleći zasloni, igrice i slike koje drugi smišljaju za njih. Mašta se preselila u elektroničke svitove, a vrime koje smo nekad provodili među lišćem sada se provodi pred ekranima.

Ponekad se pitam može li još koje stablo dočekati dicu da ga pretvore u svoje kraljevstvo? Ili su ta vrimena ostala zakopana negdi među korijenjem naše stare jabuke, zajedno s onim danima kada smo znali da su najlipše igre one koje sami stvorimo.

Za pisanje ovog sastava poslužio sam se malo i pomoću umitne inteligencije, kako bi oživio sliku onih dana pod jabukom — jer, iskreno, ne sićam se da nas je iko ikad slika dok smo se tamo igrali. Možda sam, upravo koristeći modernu tehnologiju da opišem nešto tako jednostavno i prirodno, zapravo napravio ono o čemu ovaj sastav i govori — otišao u drugu krajnost, onu današnju, di se čak i uspomene stvaraju digitalno.

Osmrtnica – Iva Ćubelić

Dana 3. svibnja 2025. napustila nas je

Iva Ćubelić rođ. Balta ud. Petra

Iva Ćubelić rođ. Balta ud. Petra

1941. - 2025.

Sprovod će biti u utorak 6. svibnja 2025. u 16.00 sati na mjesnom groblju u Dobranjama.

Pokoj vični daruj joj Gospodine i svitlost vična svitlila njoj. Počivala u miru Božjem.

Iz povijesti župe

Evo zanimljivog isječka iz jednog starijeg zapisnika primopredaje u našoj župi (od 30. 11. 1918.) o godišnjim dužnostima župljana prema župniku, takozvanoj redovini (nadam se da sam dobro prepisao sa dokumenata).

Dužnosti župljana naprema župniku

1. Svaka kuća mora dati na godinu jedan varićak čiste pšenice ili po novoj mjeri lit. 13 3/10 i to starešina.
2. Na drugu kućnu čeljad od navršene godine četrnajeste po jedan varićak ili po novoj mjeri lit. 13 3/10 ječma, kukuruza ili utresena prosa.
3. Svaka kuća daje po jednu bukaru pšenice mjesto somuna o Uskrsu i Božiću.
4. Na Trojicu svaka kuća daje 1/2 litre vune, masla i sira.
5. Svaka kuća daje jedno pulastre.
6. Svaka stopanjica daje u korizmi jaja od tri do dvanajest.
7. Starija cura u kući daje u korizmi jedne bugavce.
8. Svaka kuća daje o Božiću pleće mesa, vina 1 1/2 lit. i novčića šest.
9. Svaka kuća imajuća paripče tovar drva, ostale bremena dva.

Dobranje, 30/11 1918

Pokaznica (ostenzorij)

Prije nekoliko dana na Veliki Petak išli smo u procesiji oko crkve s Presvetim ispod novog baldahina. Nedavno je i pokaznica (ostenzorij) u kojem se nalazi Presveto također kompletno obnovljena. Evo nekoliko zanimljivih crtica iz povijesti ove pokaznice koju u župi imamo već 90 godina:

U Zapisniku primopredaje od 26. 8. 1937. među crkvenom pokretnom imovinom spominje se i nova pokaznica. (Jedan novi ostensorium nabavljen 1935. god. sakupljanjem milodara, pošto je stari bio ukraden 1933. god. početkom osmog mjeseca. Novi ostensorium jest od srebra pozlaćen.)

Iz jednog starijeg zapisnika primopredaje (od 30. 11. 1918.) saznajemo kako je ukradena pokaznica bila od tuča, pozlaćena.

Uskrsna radionica

Slikarske radionice su u zadnje vrime dosta popularne u našoj općini, kao mista druženja, učenja i zabave. Tako je Antonija Ćubelić, iskoristivši iskustvo sa nekoliko ranijih radionica održala malu slikarsku radionicu u Dobranjama za dicu. Tema je bila prigodna za ovo doba godine – Uskrsnuće. Na radionici je bilo vrlo zanimljivo, dica su se dobro zabavila, naučila ponešto o slikarskim tehnikama, a plod njihovog truda su lipi radovi koji će im ostati za uspomenu. Ko zna, možda se u nekima probudi i umjetnički duh. Lipo bi bilo ovako nešto ponoviti još po koji put i za više dice.

Održana misa zadušnica na Uskrsni Ponediljak

Na Uskrsni Ponediljak 21. travnja 2025. u Dobranjama je održana misa zadušnica za hrvatske vojnike i civile koje su partizani 1944. ubili i bacili u Markovića jamu na Podima. Misu je predvodio don Vedran Torić, rektor centralnog bogoslovnog sjemeništa u Splitu, uz koncelebraciju 12 svećenika. Na misi je sudjelovao veliki broj vjernika, obitelji poginulih iz Hrvatske i BiH, Dobranjčana i mještana ostalih mista naše općine.

Don Vedran je u propovidi naglasio da se mi okupljamo na misi zadušnici svake godine da bi smo se molili za žrtve, ne da bi nekoga mrzili, ali da se istina mora reći o onome što je bilo.

Na kraju mise don Augustin se zahvalio don Vedranu i braći svećenicima, svima koji su na bilo koji način povezani sa žrtvama,  kao i svim vjernicima koji su došli na ovu misu zadušnicu. Ponovo je naglasio teškoće s kojima smo se susretali u otkrivanju istine, koje nisu nestale čak ni dolaskom hrvatske nezavisnosti, te spomenuo činjenicu da su kosti žrtava 8 godine stajale na odjelu patologije u Splitu jer se tobože nije imalo novca za DNK analizu.

Potom su pročitana imena svih nevinih žrtava partizanskog zločina.

Nakon mise se dostojanstveno u procesiji otišlo do spomenika žrtvama u dobranjskom groblju di se udililo odrišenje, te se još jednom pomolilo za duše pokojnika. Izaslanstva Splitsko-dalmatinske županije, Ministarstva regionalnog razvoja i nekoliko Općina položilo je cviće i zapalilo sviće za sve pobijene žrtve.

Također, svi zainteresirani su mogli preuzeti i primjerak knjige MARKOVIĆA JAMA I SPOMEN OBILJEŽJE PARTIZANSKIM ŽRTVAMA U DOBRANJAMA (autori: don Josip Dukić i don Nediljko Ante Ančić)

Sritan Uskrs

Vazmeno Bdijenje na Veliku Subotu je počelo blagoslovom vatre iza crkve di se zapalila Uskrsna svića koja se onda unila u crkvu uz pivanje Svijetlo Kristovo – Bogu hvala. U službi riječi, čitalo se 7 čitanja iz Starog Zavjeta, a nakon toga se zapivala Slava Bogu na visini uz orgulje i zvonjavu svih zvona kao i umivanje u kršćenoj vodi. Krsnom službom blagoslovila se voda umakanjem Uskrsne sviću u vodu u krstionici, nakon čega je uslijedilo euharistijsko slavlje uz radosne uskrsne pisme. Na kraju mise je bio blagoslov hrane. A iza mise se isprid crkve nazdravilo u čast uskrsnuća Gospodinova.

Jednako svečano i radosno bilo je na blagdan Uskrsa koji je osvanuo uz prekrasan sunčan dan. Prepuna crkva koju su pohodili Dobranjčani iz mnogih krajeva Lipe Naše, uskrsne pisme, ohrabrujuća propovid don Augustina koja uvik pogađa u srž. Pivala se i Svetoj žrtvi Uskrsnici. 

Na obe mise don Augustin je svima zajedno zaželio sritan blagdan Uskrsnuća Gospodinova.

Ka i uvik, posebno su lipi i svečani uskrsni blagdani u Dobranjama. Fala svim župljanima koji su sudjelovali u zajedničkim slavljima, te svojim doprinosom kroz pismu, ukrašavanje crkve i organizaciju uveličali ove blagdane.

Pomozi nam da ovoga Uskrsa godine Gospodnje 2025. uklonimo sa grobnih vrata svoga srca onaj kamen beznađa i zapjevamo radosni Aleluja!, čija jeka treba trajati ne samo danas, nego cijeli život i kroz svu vječnost.

Sritan Uskrs!!!

Veliki Četvrtak i Petak 2025.

Misom Večere Gospodnje i obredima Velikog Petka, Dobranjčani su se pripremali za blagdan Uskrsa.

VELIKI ČETVRTAK

Na Veliki Četvrtak proslavili smo Misu Večere Gospodnje. Nakon Slave, zvona su utihnula (“zavezana”) kao i harmonij sve do Vazmenog Bdijenja. Pivala se Muka Gospodinova, a na kraju mise se Presveto prenilo u bočni dio crkve u Isusov grob i svetohranište koji je bio dodatno ukrašen novim baldahinom, dok se pivala prigodna pisma: Usta moja, uzdižite k preslavnomu tijelu glas… Potom se ogolio oltar dok se pivalo “Bože moj, zašto si me zapustio/ostavio”, te smo se u tišini razišli svojim kućama.

VELIKI PETAK

Ujutro je crkva bila otvorena za osobnu molitvu. Na obredima Velikog Petka nakon Muke Gospodnje i Sveopće molitve, uslidilo je Klanjanje križu (Evo drvo križa… Dođite poklonimo se) di smo se svi poklonili i poljubili križ dok se pivalo Puče moj, što učinih tebi… A nakon svete pričesti, išlo se u procesiju oko crkve sa Presvetim kojeg je don Augustin nosio ispod baldahina. Po povratku u crkvu se otpivalo Ispovidajte se Gospodinu jer je dobar… Jer je preveliko milosrđe njegovo, te smo se razišli u tišini čekajući Uskrsnuće.

Proslavljen blagdan Cvitnice

U nedilju smo proslavili blagdan Cvitnice – Nedilje Muke Gospodnje. Blagoslov maslinovih grančica se tradicionalno održao isprid stare crkve  uz pjevanje Hosana Davidovu Sinu, a zatim se u procesiji išlo do nove crkve pjevajući Židovska su djeca, te  naposlijetku Kad je ono gospodin ulazio u sveti grad. Na misi se čitala Muka Gospodina našega Isusa Krista.

Raspored za Veliki Tjedan

Raspored bogoslužja za Uskrsne blagdane:

Velika Srida, 16. travnja 2025. – Zadnja Uskrsna ispovid – crkva sv. Petra u Cisti Provo u 19.30 sati.

Veliki Četvrtak, 17. travnja 2025. – Misa Večere Gospodnje u 17.30 sati. (0d 10.00 do 12.00 crkva će biti otvorene za osobnu molitvu)

Veliki Petak, 18. travnja 2025. – Služba Muke Gospodnje u 17.00 sati.  (0d 10.00 do 12.00 crkva će biti otvorene za osobnu molitvu)

Velika Subota, 19. travnja 2025. – Vazmeno bdijenje u 20.00 sati (Blagoslov uskrsnih jela).

Uskrs-Vazam, 20. travnja 2025. – Nedilja Uskrsnuća Gospodnjega, misa je u 11.00 sati.

Vazmeni Ponediljak, 21. travnja 2025. – sv. Misa i molitva pred Spomen obilježjem hrvatskim vojnicima Drugog svjetskog rata – 12.00 sati